Fizjoterapia w Szczecinie
Chcesz podjąć studia w Szczecinie na kierunku fizjoterapia? Nasza redakcja przygotowała dla Ciebie skrót najważniejszych informacji, które mogą Cię interesować!
Jeśli lubisz aktywność fizyczną, masz dobrą kondycję, z łatwością przychodzi Ci nawiązywania kontaktów interpersonalnych, a niesienie pomocy innym ludziom sprawia Ci przyjemność, fizjoterapia może okazać się dla Ciebie świetnym pomysłem na satysfakcjonujące życie zawodowe.
Musisz jednak wiedzieć, że studia na kierunku fizjoterapia wymagają sporego nakładu nauki – mimo że nie jest to kierunek lekarski, to jednak solidna znajomość m.in. anatomii człowieka jest zdecydowanie kwestią podstawową.
Fizjoterapeuta pracuje na co dzień zazwyczaj z pacjentem chorym lub niepełnosprawnym, starając się przywrócić mu pełną sprawność fizyczną. Ważne jest w związku z tym, aby wiedza i umiejętności wyniesione ze studiów pozwoliły w sposób kompetentny, a więc bezpiecznie i bez zagrożenia zdrowia pacjenta, realizować cel zabiegów fizjoterapeutycznych. Od przyszłego fizjoterapeuty wymaga się także sprawności fizycznej oraz predyspozycji do pracy z ludźmi.
Państwowe i prywatne uczelnie w Szczecinie
• Pomorski Uniwersytet Medyczny, ul. Rybacka 1
Jest to uczelnia państwowa, która oferuje kandydatom studia na kierunku fizjoterapia. Są to studia zarówno I stopnia (licencjackie), jak i II stopnia (magisterskie), dostępne w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym. Na studiach licencjackich prowadzona jest specjalność biotechnologia medyczna.
• Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii w Szczecinie, ul. Wawrzyniaka 8
Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii to uczelnia prywatna. W ofercie edukacyjnej tej uczelni znajdują się studia I stopnia na kierunku fizjoterapia. Są dostępne w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Studia wiążą się z opłatami – czesne za studia stacjonarne to 490 złotych miesięczne, z kolei za studia niestacjonarne – 440 złotych.
Praca dla absolwenta fizjoterapii
Zapotrzebowanie na fizjoterapeutów wciąż rośnie. Jest to m.in. naturalna konsekwencja wzrostu zainteresowania sportem i aktywnym trybem życia, jaki obserwujemy w ostatnich latach – aktywność fizyczna wiąże się bowiem z ryzykiem kontuzji. Popyt na fizjoterapeutów wzrasta także z uwagi na… brak aktywności – praca w pozycji siedzącej i brak ruchu ma negatywny wpływ na zdrowie pracowników, którzy pomocy szukają właśnie u fizjoterapeuty.
Fizjoterapeuci, poza prowadzeniem prywatnej praktyki w ramach własnej działalności gospodarczej, są zatrudniani m.in. w placówkach służby zdrowia, hospicjach, sanatoriach, ośrodkach wellness & spa, ośrodkach dla osób niepełnosprawnych czy w placówkach sportowych – siłowniach, klubach fitness itp.
Studia w Szczecinie
Szczecin – znany także jako Paryż Północy – to miasto znane z wielu zabytków, takich jak Zamek Książąt Pomorskich, Ratusz Staromiejski czy Brama Portowa. Szczecin jest równocześnie jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce. Z uwagi na swoje położenie, nad morzem, żeglowną Odrą i Zalewem Szczecińskim, jest to prawdziwy raj dla wielbicieli sportów wodnych.
Miasto jest jednak nie tylko atrakcyjnym ośrodkiem turystycznym, ale stanowi również centrum kulturalne. Infrastruktura kulturalna i rozrywkowa miasta sprawia, że w Szczecinie nie sposób się nudzić. W mieście organizowane są także imprezy cykliczne, m.in. słynne Dni Morza i, oczywiście, studenckie Juwenalia. W Szczecinie, z roku na rok, studiuje coraz więcej studentów z zagranicy, co bez wątpienia wpływa na wyjątkowy charakter miasta.
Mieszkanie dla studenta w Szczecinie
Wynajem mieszkania dwupokojowego w centrum Szczecina to wydatek rzędu ok. 1000-1500 złotych miesięcznie. Różnice w cenie spowodowane są standardem wykończenia. Cena kawalerki usytuowanej również w centrum Szczecina to koszt ok. 800-1200 złotych, tutaj ceny również zależą od standardu wynajmowanego lokalu. Jednoosobowy pokój można wynająć już za ok. 500 złotych.
Lektura branżowa
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem studiów na kierunku fizjoterapia, polecamy Ci lekturę książki „Podstawy fizjoterapii” autorstwa Janusza Nawrotnego, która kompleksowo omawia i ilustruje przykładami problematykę fizjoterapii oraz rehabilitacji. Książka ułatwi zrozumienie podstawowych zagadnień z zakresu fizjoterapii, z którymi na pewno jeszcze nieraz zetkniesz się podczas studiów.
Autor: Joanna Litwin
Data publikacji: 01-11-2016