Znajdź swoje wymarzone studia w Szczecinie

2 uczelnie w Szczecinie - kierunek Biologia

Adres: al. Piastów 17

70-310 Szczecin

Tel.: 91 449 41 11, 91 449 45 87 - rekrutacja

E-mail.: rekrutacjazut@zut.edu.pl

zut.edu.pl

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Mikrobiologia

Adres: ul. Wielkopolska 15

70-451 Szczecin

Tel.: 91 444 11 60, 91 444 10 29, 91 444 10 31, 91 444 12 21

E-mail.: rekrutacja@usz.edu.pl

usz.edu.pl

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Biologia Mikrobiologia Genetyka i biologia eksperymentalna

Biologia w Szczecinie

Po maturze wybierasz się na biologię? Jeśli chcesz rozpocząć studia w Szczecinie, już dzisiaj zapoznaj się z ofertą szczecińskich uczelni i sprawdź, jakie atrakcje dla studentów przygotowało to miasto!

Interesujesz się przyrodą? W szkole zawsze lubiłeś przedmioty przyrodnicze, takie jak biologia, chemia czy geografia? Z zaciekawieniem śledziłeś laboratoryjne eksperymenty i doświadczenia przeprowadzane podczas lekcji? Jesteś osobą dociekliwą, a jednocześnie nie brak Ci cierpliwości i konsekwencji w dążeniu do celu? Studia na kierunku biologia mogą być dla Ciebie świetną edukacyjną przygodą i, równocześnie, wstępem do kariery zawodowej.

Uczelnie w Szczecinie

Jeśli planujesz studia w Szczecinie, to dwie uczelnie publiczne w tym mieście mają w swojej ofercie kierunek biologia.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, ulica Doktora Judyma 26.

ZUT prowadzi kierunek biologia. Są to:

• 6-semestralne dzienne studia licencjackie ze specjalnościami: biologia ogólna, bezpieczeństwo żywności;
• 7-semestralne zaoczne studia licencjackie;
• 4-semestralne dzienne studia magisterskie, specjalności: biologia molekularna i podstawy analityki, biologia roślin, biologia wód, biologia zwierząt;
• 5-semestralne zaoczne studia magisterskie, specjalność: biologia molekularna i podstawy analityki.

Uniwersytet Szczeciński, Wydział Biologii, ul. Zygmunta Felczaka 3c

Uniwersytet Szczeciński prowadzi następujące kierunki: biologia – studia dzienne I i II stopnia, mikrobiologia – studia dzienne I i II stopnia, genetyka i biologia eksperymentalna – studia dzienne I stopnia.

Praca dla biologa

Absolwenci biologii mają przed sobą wiele ścieżek zawodowych. W zależności od indywidualnych preferencji, naukowych zainteresowań czy ukończonej specjalności mogą wybrać pracę m.in. w laboratoriach prowadzących badania wykorzystujące materiał biologiczny - np. w przemyśle czy placówkach ochrony przyrody. Naturalnym środowiskiem pracy biologa są także ośrodki hodowli roślin i zwierząt czy jednostki monitoringu przyrodniczego.

Biolodzy pracują również w administracji państwowej i samorządowej, m.in. w jednostkach związanych z ochroną środowiska, ekologią czy określaniem wpływu realizowanych inwestycji na środowisko naturalne. Wielu absolwentów studiów magisterskich podejmuje decyzję o kontynuowaniu kariery naukowej i rozpoczyna studia doktoranckie. Absolwenci biologii, po ukończeniu studium pedagogicznego, pracują również w charakterze nauczycieli biologii czy przyrody w placówkach edukacyjnych różnego szczebla.

Studia w Szczecinie

Zarówno szczecińska architektura, która wyróżnia się secesyjną zabudową przenikającą się ze współczesnymi budynkami, jak i układ ulic upodabniają Szczecin do Paryża. Właśnie z uwagi na fakt, że Szczecin – podobnie jak stolica Francji – jest skrupulatnie zaprojektowaną aglomeracją, nazywany jest Paryżem Północy. To także jedno z najbardziej zielonych polskich miast, którego atrakcyjność turystyczną podnosi bliskość morza.

Szczecin jest także silnym centrum kulturalnym. Organizuje się tutaj między innymi festiwale, np. Dni Morza. Świętem szczecińskich studentów są Juwenalia. Okazji do rozrywki studenci mają jednak znacznie więcej, bowiem w Szczecinie wiele dzieje się na co dzień.

Mieszkanie w Szczecinie dla studenta

Jednym z osiedli Szczecina, gdzie studenci mogą wynająć pokój lub mieszkanie, są Dąbie. Ta część miasta usytuowana jest nad jeziorem Dąbie, znajdują się tutaj m.in. przystanie żeglarskie. Mimo że Dąbie oddalone są od ścisłego centrum Szczecina, to sprawny dojazd, np. na uczelnie, zapewnia Szczeciński Szybki Tramwaj.

Koszt wynajmu dwupokojowego mieszkania w tej części miasta to około 1000-1500 złotych, a jednoosobowy pokój to wydatek rzędu 400-700 złotych.

Lektura branżowa

Jeśli rozważasz studia z zakresu biologii, polecamy Ci interesującą lekturę, prawdziwy bestseller –„Samolubny gen” autorstwa brytyjskiego biologa Richarda Dawkinsa. Jest to popularnonaukowa publikacja, która dotyczy zagadnienia ewolucji. Książka traktuje o życiu z punktu widzenia ustaleń genetyki. Powszechnie uznano ją za za arcydzieło naukowego pisarstwa. Publikacja wciąż wzbudza kontrowersje, zarówno wśród biologów, jak i wśród zwykłych czytelników.Autor: Joanna StasiakData publikacji: 09-11-2016