Znajdź swoje wymarzone studia w Szczecinie

5 uczelni w Szczecinie - kierunek Prawo

Adres: ul. Henryka Siemiradzkiego 1A

71-331 Szczecin

Tel.: 796 308 468, 796 308 376

E-mail.: biuro@wsap.szczecin.pl, rekrutacja@wsap.szczecin.pl, dziekanat@wsap.szczecin.pl

Galeria Wyższa Szkoła Administracji Publicznej (WSAP w Szczecinie)  <small>(Uczelnia niepubliczna)</small>
Galeria Wyższa Szkoła Administracji Publicznej (WSAP w Szczecinie)  <small>(Uczelnia niepubliczna)</small>

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Prawo

Adres: ul. Jagiellońska 85/4

70-261 Szczecin

Tel.: +48 91 851 13 74

E-mail.: rekrutacja.szczecin@humanum.pl

Galeria Collegium Humanum - Filia w Szczecinie <small>(Uczelnia niepubliczna)</small>
Galeria Collegium Humanum - Filia w Szczecinie <small>(Uczelnia niepubliczna)</small>

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Oferta edukacyjna - Uczelni

Lista specjalizacji

Opieka i wsparcie osób niepełnosprawnych

Adres: ul. Monte Cassino 15

70-466 Szczecin

Tel.: 91 424 32 00

E-mail.: cos@anstwp.pl

Galeria Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie <small>(Uczelnia niepubliczna)</small>
Galeria Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie <small>(Uczelnia niepubliczna)</small>

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

spec. Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną

Adres: ul. Wielkopolska 15

70-451 Szczecin

Tel.: 91 444 11 60, 91 444 10 29, 91 444 10 31, 91 444 12 21

E-mail.: rekrutacja@usz.edu.pl

usz.edu.pl

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Wydział Prawa i Administracji

Adres: al. Piastów 17

70-310 Szczecin

Tel.: 91 449 41 11, 91 449 45 87 - rekrutacja

E-mail.: rekrutacjazut@zut.edu.pl

zut.edu.pl

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Uprawa winorośli i winiarstwo

Oferta edukacyjna - Uczelni

Lista specjalizacji

spec. Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (oligofrenopedagogika) spec. Opieka nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi spec. Sprawozdawczość, audyt i rewizja finansowa

Studia na kierunku prawo w Szczecinie

Wybierasz się na studia prawnicze w Szczecinie? Jeśli tak, mamy dla Ciebie kilka naprawdę istotnych informacji – przygotowaliśmy kompendium wiedzy na temat tego kierunku i oferty Szczecina jako miasta studenckiego!

Prawo to jeden z kierunków studiów, które od lat z tą samą intensywnością przyciągają kandydatów. Wielu abiturientów marzy o tym, aby zdobyć indeks prawa. Nic w tym dziwnego, prawo to kierunek elitarny i prestiżowy. W studenckich ławach na wydziałach prawa zasiadają najlepsi, a dyplom ukończenia studiów prawniczych otwiera wiele dróg kariery. Właśnie dlatego o jedno miejsce na prawie rywalizuje ze sobą kilka, a nawet kilkanaście, osób.

Prawo, jako dyscyplina naukowa, dzieli się na rozmaite kategorie. Główne kryteria podziału to metoda regulacji oraz przedmiot regulacji. Szczegółowe normy prawne studenci prawa będą poznawali w toku swoich studiów, analizując rozmaite casusy. Osoby zainteresowane podjęciem studiów prawniczych, powinny pamiętać o tym, że przed nimi kilka lat wytężonej pracy, gdyż nauki na prawie jest wiele. Dodatkowo wymaga ona dobrej pamięci, spostrzegawczości, a także umiejętności myślenia przyczynowo-skutkowego.

Uczelnie w Szczecinie, które w swojej ofercie mają kierunek prawo

Wśród szczecińskich uczelni wyższych tylko jedna oferuje kandydatom możliwość podjęcia studiów prawniczych. Jest to Uniwersytet Szczeciński, a dokładnie Wydział Prawa i Administracji, który znajduje się przy ulicy Gabriela Narutowicza 70. Prawo studiować można tutaj na studiach jednolitych magisterskich, jest to jeden z tych kierunków studiów, których nie dotyczy podział na studia I i II stopnia. Prawo dostępne jest zarówno w trybie dziennym, jak i zaocznym.

Praca dla absolwenta prawa

Wraz z chwilą uzyskania zaliczeń z wszystkich przedmiotów, które objęte są programem studiów prawniczych, i zdobycia tytułu magistra prawa, absolwent tego kierunku może rozpocząć swoją karierę zawodową. Jednak Ci z kandydatów na studia prawnicze, którzy w przyszłości chcą pracować jako adwokaci, prokuratorzy, sędziowie, radcy prawni, notariusze lub komornicy, muszą ukończyć jeszcze odpowiednią aplikację.

Aplikacja to nic innego jak praktyka absolwenta studiów prawniczych. Warto jednak pamiętać, że – aby dostać się na wybraną przez siebie aplikację – należy zdać wstępny egzamin. Aplikantów czeka nie tylko praktyka, ale również zajęcia teoretyczne, w których muszą uczestniczyć. Aplikacja kończy się trudnym egzaminem państwowym, po zdaniu którego aplikanci mogą już pracować na własny rachunek.

Aplikacje, jakie absolwent prawa ma do wyboru, to:

•aplikacja adwokacka;
•aplikacja radcowska;
•aplikacja notarialna;
•aplikacja sądowa;
•aplikacja prokuratorska;
•aplikacja komornicza;
•aplikacja legislacyjna;
•aplikacja ogólna.

Absolwenci prawa, którzy nie zdecydują się na aplikację, nie muszą się jednak obawiać o pracę. Prawnicy, nawet bez posiadanej aplikacji, są zatrudniani między innymi jako:
•pracownicy urzędów administracji rządowej i samorządowej,
•pracownicy instytucji europejskich,
•pracownicy działów prawnych przedsiębiorstw polskich i zagranicznych,
•eksperci z zakresu prawa w instytucjach finansowych, bankach, firmach ubezpieczeniowych lub brokerskich
•itp.

Studia w Szczecinie

Szczecin to miasto, które przyciąga nie tylko kandydatów na studia prawnicze. Oczywiście osoby zainteresowane studiami na kierunku prawo mogą wybierać się na studia w Szczecinie z uwagi na fakt, że Uniwersytet Szczeciński jest jedną z 10 najlepszych polskich uczelni kształcących przyszłych prawników, jednak oferta edukacyjna to nie jedyny atut Szczecina.

Szczecin, stolica województwa zachodniopomorskiego, jest przede wszystkim pięknym miastem, porównywanym nie bez powodu do Paryża – wpływ na to ma między innymi wspaniała architektura, w której łączy się styl secesyjny i współczesny. Także położenie Szczecina w pobliżu Bałtyku jest godne uwagi. Nie brak tu terenów zielonych, co docenią wszystkie osoby prowadzące aktywny tryb życia. Szczecin wiele oferuje również imprezowiczom, działają tu puby i kluby dedykowane studentom, w których można spędzić czas wolny od zajęć.

Jeśli chodzi o koszty, z jakimi musi liczyć się student mieszkający w Szczecinie, to podstawowym wydatkiem jest wynajem pokoju lub mieszkania. Warto pamiętać, że Szczecin jest tańszy od takich ośrodków akademickich jak Warszawa, Wrocław i Kraków. Kawalerka w Szczecinie to koszt od 600 do 1500 złotych, a pokój można wynająć już za 400 złotych. Cena zależy oczywiście od wielu czynników, takich jak standard czy metraż wynajmowanego lokalu.

Lektura dla kandydata na praw

Osobom, które wybierają się na studia prawnicze, możemy polecić książkę pt. „Podstawy prawa i administracji” autorstwa Wojciecha Góralczyka. Książka omawia podstawowe terminy z zakresu prawa i administracji, wprowadzając w tematykę, którą w znacznie szerszym kontekście będą omawiać studenci już w toku edukacji wyższej.



Autor: Klara Biały

Data publikacji: 20-05-2017