Znajdź swoje wymarzone studia w Szczecinie

1 uczelnia w Szczecinie - kierunek Ratownictwo medyczne

Adres: ul. Rybacka 1

70-204 Szczecin

Tel.: 91 48 00 700, 091 48 00 800

FAX.: 91 48 00 705

Galeria Pomorski Uniwersytet Medyczny (PUM)
Galeria Pomorski Uniwersytet Medyczny (PUM)

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Ratownictwo medyczne

Studia ratownictwa medycznego w Szczecinie

Planujesz studia w Szczecinie z zakresu ratownictwa medycznego? W naszym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje, które mogą Cię zainteresować!

Ratownictwo medyczne, jako kierunek studiów, powstało w konsekwencji do stałej, postępującej specjalizacji systemu ochrony zdrowia w naszym kraju. Aby móc pracować w zawodzie ratownika medycznego, należy ukończyć studia na tym kierunku, co najmniej na poziomie licencjackim.

Warto też pamiętać, że jest to szczególny zawód, który wymaga określonych predyspozycji – zarówno fizycznych, jak kondycja i dobry stan zdrowia, jak i psychicznych, takich jak odporność na stres, umiejętność pracy pod presją czasu, odpowiedzialność itp. Praca ratownika medycznego to w końcu swoista misja, która polega na niesieniu pomocy chorym.

Uczelnie w Szczecinie, które prowadzą kierunek ratownictwo medyczne

W Szczecinie jest tylko jedna uczelnia oferująca ten kierunek. Mowa o Pomorskim Uniwersytecie Medycznym. Studia na tym kierunku są dostępne w ofercie Wydziału Nauk o Zdrowiu, który działa pod adresem: ulica Rybarska 1. Studia na kierunku ratownictwo medyczne prowadzone są na poziomie licencjackim, dziennie.

Praca dla ratownika medycznego

Absolwenci studiów z zakresu ratownictwa medycznego podejmują z reguły pracę:
→jako członkowie interwencyjnych zespołów ratownictwa medycznego: lądowego, wodnego i lotniczego;
→jako członkowie personelu medycznego na szpitalnych izbach przyjęć lub w szpitalnych oddziałach ratunkowych;
→jako nauczyciele pierwszej pomocy medycznej i kwalifikowanej pomocy medycznej;
→jako przedstawiciele medyczni lub farmaceutyczni;
→w publicznych i prywatnych zakładach opieki zdrowotnej;
→w ramach własnej działalności gospodarczej.

Po dalszym szkoleniu specjalistycznym ratownicy medyczni mogą pracować także w Państwowej Straży Pożarnej, w zakładowych służbach ratowniczych WOPR, GOPR lub TOPR, a także jako dyspozytorzy w Centrach Powiadamiania Ratunkowego.

Studia w Szczecinie

Szczecin, stolica województwa zachodniopomorskiego, to miasto, które słynie z wielu zabytków, takich jak Zamek Książąt Pomorskich, Brama Portowa czy Ratusz Staromiejski. Jest to równocześnie jedno z najbardziej zielonych polskich miast. Szczecin to jednak nie tylko ośrodek turystyczny, ale również ośrodek kulturalny. Nie brakuje tutaj także miejsc w sam raz dla studentów, tj. klubów, dyskotek czy barów, gdzie mogą w czasie wolnym od nauki rozerwać się w gronie znajomych.

Decyzja o studiach w Szczecinie wiąże się często z koniecznością wynajmu mieszkania lub pokoju. Dwupokojowe mieszkanie w centrum miasta to wydatek ok. 1000-1500 złotych, zaś pokój to koszt ok. 500 złotych.

Branżowa lektura

Książka, której lekturę proponujemy kandydatom na studia z zakresu ratownictwa medycznego, to pozycja obowiązkowa w zasadzie dla każdego. Pierwsza pomoc, bo o tej książce mowa, to kompendium wiedzy na temat pierwszej pomocy przedmedycznej. Każdy powinien się z nią zapoznać, gdyż znajomość zasad pierwszej mocy może okazać się na wagę... życia!
Autor: Iza Jarosz

Data publikacji: 24-01-2017