Znajdź swoje wymarzone studia w Szczecinie

2 uczelnie w Szczecinie - kierunek Filologia germańska

Adres: ul. Mieszka I 61 c

71-011 Szczecin

Tel.: 91 48 38 171

FAX.: 91 48 38 176

www.cb.szczecin.pl

Adres: al. Papieża Jana Pawła II 22a

70-453 Szczecin

Tel.: +48 91 444 11 60, +48 91 444 11 64

FAX.: 91 444 1174

www.kandydaci.usz.edu.pl

Studia Filologia niemiecka (germanistyka) w Szczecinie

Wybierasz się na germanistykę i rozważasz studia w Szczecinie? Z naszego artykułu dowiesz się, które szczecińskie uczelnie prowadzą ten kierunek, co można robić po filologii niemieckiej i jakie atrakcje oferuje studentom stolica województwa zachodniopomorskiego!

Filologia niemiecka – inaczej germańska, skrótowo zwana germanistyką – to dyscyplina naukowa, której początki datuje się na początek XIX wieku. Koncentruje się ona wokół języka niemieckiego, ale nie tylko! Studiując germanistykę, poznasz także historię literatury niemieckojęzycznej oraz zgłębisz meandry kultury niemieckojęzycznych krajów (Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Lichtensteinu).

Znajomość języka niemieckiego to kompetencja, która sprawdza się w wielu zawodach i w wielu branżach. Zwłaszcza w Szczecinie, który leży blisko granicy polsko-niemieckiej, umiejętność swobodnego posługiwania się językiem niemieckim może okazać się na wagę złota. Także z tego powodu germanistyka cieszy się powodzeniem wśród maturzystów – w 2015 roku na całym świecie edukację wyższą z zakresu germanistyki podjęło około 1,3 miliona studentów. Czy w kolejnym roku akademickim chcesz dołączyć do tego grona?

Uczelnie w Szczecinie, na których można studiować germanistykę

Uniwersytet Szczeciński, Wydział Filologiczny,Szczecin, Instytut Filologii Germańskiej, ul. Malczewskiego 10-12
• filologia, specjalność: filologia germańska – studia I i II stopnia prowadzone w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym;
• filologia, specjalność filologia germańska z dodatkowym językiem obcym – studia I stopnia w trybie stacjonarnym.

Wyższa Szkoła Języków Obcych w Szczecinie,Szczecin, ul. Kolumba 86
• uczelnia prywatna;
• studia I stopnia;
• możliwość studiowania równocześnie drugiego języka obcego – do wyboru: hiszpański, norweski, angielski;
• do wyboru następujące specjalizacje: nauczycielska, translatorska lub dziennikarska.

Praca dla absolwenta germanistyki

Nie od dziś wiadomo, że znajomość języków obcych to doceniana przez pracodawców kompetencja. Wiele firm poszukuje pracowników, którzy potrafią komunikować się w języku niemieckim. Są to firmy o różnym profilu, reprezentujące niemal wszystkie branże. Mogą być to zarówno firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jak i międzynarodowe korporacje. Branżą, w której szczególnie przydatna okazuje się znajomość języków obcych, w tym niemieckiego, jest także turystyka.

Germaniści pracują także w charakterze nauczyciela zarówno w szkołach językowych, jak i innych placówkach edukacyjnych na różnych szczeblach (warunkiem jest uzyskanie kwalifikacji pedagogicznych). Wykonują także zawód tłumacza, podejmują zatrudnienie również w mediach i wydawnictwach, nierzadko też w instytucjach kulturalnych. Znając język niemiecki, pracę podjąć można zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

Studia w Szczecinie

Szczecin, stolicę województwa zachodniopomorskiego, zamieszkuje ok. 400 tysięcy osób. Z uwagi na architekturę miasta porównuje się je do Paryża, a nawet nazywa Paryżem Północy! W mieście nie brak zabytków, jest ono także atrakcyjne pod względem ilości miejskiej zieleni i terenów rekreacyjnych.

W Szczecinie nie można także narzekać na brak atrakcji kulturalnych czy na brak rozrywki. W mieście prężnie działają instytucje kulturalne, organizuje się tutaj także festiwale i imprezy cykliczne. To wszystko sprawia, że wielu maturzystów na swoje studia wybiera właśnie Szczecin – 1 na 10 mieszkańców tego miasta to właśnie student!

Mieszkanie dla studenta w Szczecinie

Wynajem mieszkania w Szczecinie nie stanowi problemu, znaleźć można wiele ogłoszeń – jeśli chodzi o koszty, to zależą one oczywiście od lokalizacji i standardu wykończenia danego lokalu mieszkaniowego. Ile kosztuje wynajem dwupokojowego mieszkania na Pogodnie – czyli na osiedlu położonym w dzielnicy Zachód? Jest to koszt od 900 do nawet 2000 złotych. Jednoosobowy pokój w tej okolicy można wynająć za ok. 600-900 złotych.

Lektura branżowa dla przyszłego germanisty

Wybierając się na germanistykę, z pewnością znasz już język niemiecki na poziomie umożliwiającym lekturę w tym języku. Polecamy wobec tego książkę właśnie w języku niemieckim – „Die gerettete Zunge: Geschichte einer Jugend” autorstwa Eliasa Canettiego. Jest to autobiografia, z której poznamy losy austriackiego pisarza żydowskiego pochodzenia, autora znanej powieści „Auto da fé” i laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.Autor: Dagmara Szymańska


Data publikacji: 09-12-2016